Safari

Bir sayfa içerisinde hızlı bir biçimd nasıl gezinirim?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir sayfadaki tüm elementleri teker teker okumak istiyorsanız, sağ sol süpürme hareketlrini kullanabilirsiniz. İstediğiniz noktadan itibaren iki parmağı aşağı doğru iterek kalan kısmı okuyabilirsiniz. Parmağı aşağıdan yukarı iterek de sayfayı en başından okuyabilirsiniz.
Eğer çok büyük bir sayfaysa 3 parmağı yukarı iterek sayfanın alt kısımlarına hızlıca ulaşmanız da mümkün.

Yer imlerinde kayıtlı öğeler silinebilir ya da düzenlenebilir mi?

Yer imlerine eklediğiniz bir öğeyi silebilir veya sırasını değiştirebilirsiniz. Bunun için yer imlerine girdikten sonra en alttaki düzenle düğmesine basın. Her Öğeyle ilgili sil, Öğe adı, Daha fazla Bilgi ve yeniden Düzenle düğmeleri belirecektir. Silmek istediğiniz öğenin sil düğmesine basın ve sonra tekrar sile basarak öğeyi yer imlerinden kaldırın.
Eğer öğenin sırasını değiştirmek istiyorsanız, Yeniden Düzenle Düğmesine çift dokunup ikincisinde basılı tutun, ardıdan parmağınızı ekran kaldırmadan öğeyi sürükleyerek dilediğiniz bir noktaya bırakabilirsiniz.

Geçmişte ziyaret ettiğim sayfaları görebilir miyim?

Safari Yer imleri bölümünde geçmişte ziyaret ettiğiniz sayfaları da görmeniz mümkün. Bunun için yer imlerine girdiktan sonra Ekranın sol üst köşesinden sağ süpürme hareketiyle ilerleyerek Tarihçe bölümüne çift dokunun. Gelen ekranda daha önce girdiğiniz sayfaları görebilir dilediğinize çift dokunarak açabilirsiniz.
Tarihçedeki tüm adresleri silmek için sağ alt köşede bulunan sil düğmesine çift dokunun ve gelen onay ekranında tarihçeyi sile basın.

Yer imlerinde kayıtlı bir sayfaya nasıl ulaşırım?

Eğer daha önce eklediyseniz, internet sayfasındaki alt satırın sağında bulunen yer imleri düğmesine çift dokunarak burada bulunan bir adrese de girebilirsiniz. Yer imlerine çift dokunduktan sonra, buraya eklenmiş adresler karşınıza çıkacaktır. Dilediğinize çift dokunarak o adrese gidebilirsiniz.
Yer İmleri ekranının en üst köşesinde, Okuma Listesi ve Sosyal bağlantılar bölümlerini de görebilirsiniz. Bunlardan birisi seçildiğinde seçili öğeye ait bağlantılar karşınıza çıkacaktır.

Safari'de bir adrese nasıl gidilir?

Safaride yeni bir sayfaya girmenin birkaç yolu vardır. Her şeyden önce bir mail veya başka bir sayfadaki bağlantı üzerine çift dokunularak oraya girilebileceğini tekrar hatırlatalım.
İlk olarak ekranın en sol üst köşesinde bulunan ve o an girilmiş sayfanın adresinin bulunduğu alana çift dokunmak suretiyle gelen adres alanına istenen internet sayfasının adı yazılıp, sağ alt köşedeki git düğmesine basılarak yeni bir sayfa açılabilir.

Safari'nin genel yapısı nasıldır?

Safari iOS ve Mac cihazlarda kullanılan Apple internet tarayıcısıdır. iOS cihazlarda safariye girilip bir internet sayfası açıldığında, ekranın en sol üst köşesinde, girilen sayfada mevcutsa okuyucu düğmesi, sağında da o an girilen adresin adı görünür. (örnek: engelsizerisim.com denetimleri göstermek için çift dokunun). İpuçları etkinse, buraya Dokunulduğunda Voice Over Denetimleri göstermek için çift dokunun diyecektir. Bir kez parmağı sağa süpürdüğümüzde, karşımıza “Yeniden Yükle” düğmesi çıkar. Buna çift dokunulursa mevcut sayfa yeniden yüklenmiş olur.

Safari ile ilgili yapmam gereken ya da yapabileceğim ayarlar neler?

Birçok iOS içinde gelen uygulamada olduğu gibi Safari’nin de çeşitli ayarlarına cihazın ayarlar bölümünden ulaşılabilir. Ayarlar bölümünden Safari açıldığında, şu öğeler karşımıza çıkar.
• Arama Motoru Google: Bu düğmeye tıklanarak arama motoru değiştirilebilir.
• Parolalar/Otomatik Doldurma: Bu bölümde ad ve parolaların kullanılıp kullanılmaması, kişi bilgilerinin kullanılıp kullanılmaması gibi anahtarların yanında, kayıtlı parolalar bölümüne girilerek daha önce paraola girdiğiniz tüm sayfalardaki parolalar görülebilir ve değiştirilebilir.

İnternetteki form alanlarında nasıl işlem yapılır?

iOS Safari ile internetteki form alanlarında işlem yaparken, Ekran okuyucularda olduğu gibi form ya da odak kipini etkin hale getirmek gerekmektedir. Bunun yolu da form alanı üzerinde çift dokunmaktır. Bir metin alanıysa çift dokunduktan sonra karşımıza bir klavye çıkacaktır ve buraya metin girişi yapılabilir.
Bir seçim kutusu ise, seçici öğe karşımıza çıkar parmağı yukarı aşağı hareket ettirerek seçici öğelerdeki seçenekler arasında dolaşılabilir. Ardından bitti düğmesine basmak gerekebilir.

Sayfalar

RSS - Safari beslemesine abone olun.