Site yardımı

Merhaba,

 

Bu sayfa, www.engelsizapple.com web sitemizden daha iyi faydalanabilmeniz amacıyla hazırlanan açıklamaların yer aldığı bir yardım sayfasıdır.
Sayfa içeriği her an güncellenecek ve yeni eklenen fonksiyonlara yönelik açıklamalar eklenecektir.
Keyifli gezinmeler!

Aşağıda, konulara bölünerek anlatılan yardım konularını dahili bağlantılar şeklinde bulabilirsiniz.

Üyelik ve giriş işlemleri
İlk üyelik ve aktivasyon işlemleri
Parolanızı mı unuttunuz?
Hesabınızla ilgili bilmeniz gerekenler
Editörlük başvurusu
Sitemiz üzerindeki içerikler hakkında bilmeniz gereken temel durumlar
Sitemiz üzerindeki içeriklerle yapabilecekleriniz
Editörlerin yapabilecekleri
Sitemiz üzerinde üyeliği bulunan kullanıcılarımızın yapabilecekleri
İçerik ekleme konusunda bilmeniz gerekenler
Son notlar

Üyelik ve giriş işlemleri

Sitemize ilk defa girdiyseniz, ekran okuyucunuz yardımıyla form alanlarını dolaştığınızda, e-posta ve şifre alanlarıyla karşılaşacaksınız. Bundan sonraki iki bağlantıda hesap oluştur ve yeni parola iste bağlantıları yer almıştır.
Yeni hesap oluşturmak için Buraya tıklayınız.
Daha önce bir hesabınız varsa ve bilgilerinizi hatırlıyorsanız e-posta ve şifre girişi yapabileceğiniz form alanlarını doldurup, giriş yap butonunu tıklayabilirsiniz. Eğer şifrenizi unuttuysanız Buraya tıklayınız.

İlk üyelik ve aktivasyon işlemleri

Yukarıdaki bağlantıdan veya anasayfadan yeni hesap oluşturma sayfasına ulaştıktan sonra, ekran okuyucunuzla başlıklar arasında dolaşarak "Başlık düzeyi 1, ana sayfa" sözcüklerini duyduktan sonra, form alanları veya yön tuşlarınız yardımıyla üyelik için sizden istenen bilgileri, mümkünse eksiksiz şekilde, doldurun. Daha sonra, yeni hesap oluştur düğmesine tıklamadan önce, güvenlik kontrolündeki soruyu yanıtlamalısınız.
Ör: 1+3 işlemi için 4 giriniz.
Son olarak yeni hesap oluştur düğmesini tıklayınız. Bu işlemden sonra gelen sayfada, ekran okuyucunuzla işlem sonucunu belirten başlık düzeyine gelerek, kontrol ediniz. Bu sayfadaki gerekli bilgilendirme üzerine, üyelik sırasında kullandığınız e-postaya bir mail geleceği bildirilecektir.
Lütfen postanızı kontrol ediniz.
Gelen maildeki doğrulama bağlantısını tıklayarak, hesabınızın aktivasyon işlemini gerçekleştiriniz.
Artık sitemiz üzerindeki üyelik işleminiz tamamlanmıştır. Biraz aşağıdaki içerik sayfasından, üyelikten sonra nelere ulaşabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Parolanızı mı unuttunuz?

Yine yukarıdaki bağlantıdan veya ana sayfadan, yeni parola istemek için gerekli adımların izlendiği sayfamıza ulaşabilirsiniz.
Bu alanda, sitemize kayıt gerçekleştirirken kullandığınız e-posta adresinizi girerek, yeni parolayı e-postala düğmesini tıklayabilirsiniz.
Yine yüklenen sayfada, işlem sonucunuzu bildiren bilgiden, işleminizi kontrol edebilirsiniz.

Hesabınızla ilgili bilmeniz gerekenler

Üyelikten sonra ana sayfanın hemen üst kısmında, hesabım bağlantısından hesabınızı görüntüleyebilirsiniz.
Hesabınızla ilgili ayarları değiştirmek isterseniz, hesabınızı görüntüledikten sonra, bilgilerinizin yer aldığı başlıkların hemen üstünde, düzenle sekmesini bulabilirsiniz.
Buradan, sonradan güncelleme yapabileceğiniz ayarlar üzerinde izin verilen seçenekler doğrultusunda, istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.
Ör: Profiliniz içinden, size ait bir iletişim seçeneği vardır. Bu ayarı aktif veya inaktif şekilde tercih edebilirsiniz.

Editörlük başvurusu

Sitemizden yararlanmanın yanısıra, eğer sizde bir şeylere katkıda bulunmak, bizimle birlikte paylaşılan içerikleri daha iyi hale getirmek, onları düzenlemek isterseniz, sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.
Tek ricamız, bu iş için bize biraz vakit ayırmalısınız.
Editörlük başvurusu için, hesabınıza giriş yaptıktan sonra, hesabım bağlantısına girerek, hesap bilgilerinizin hemen üzerindeki editörlük başvurusu bağlantısına tıklayınız.
Bu ekranda, neden bu başvuruyu yapmak istediğinize dair bizlere birkaç fikir verebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Bu alanı doldurduktan sonra, başvurunuzu gönderebilirsiniz.
Başvurunuz değerlendirelecek ve uygun görüldüğü taktirde, ekibimiz tarafından onaylanacaktır. Onay işlemi gerçekleştiğinde, sizi bu konuya dair bilgilendirici bir maili, üyelik sırasında kullandığınız e-postaya alacaksınız.

Sitemiz üzerindeki içerikler hakkında bilmeniz gereken temel durumlar

Üyelik işlemlerinden sonra, sitemizdeki içeriklerden hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.
Sitemizde yararlanabileceğiniz içerikler:

 • Faydalı site adresleri
  : Tarafımızdan faydalı görülerek eklenen, çeşitli sitelere yönlendirileceğiniz bağlantıları bulabilirsiniz.
 • Forumlar
  : Açılmış forumlara bakabilir, onlara yorum yazabilir, yeni forum konusu açabilirsiniz.
 • Fırsatlar
  : Yeni uygulama ve aksesuar indirimlerinden haberdar olabilirsiniz.
 • Haberler
  : Tarafımızdan girilmiş, Apple ile ilgili gelişmelere ve diğer teknolojik haberlere ulaşabilirsiniz.
 • Hızlı başlangıç
  : OS X ve iOS sistemleri üzerindeki dahili uygulamalara ait içerikleri görüntülemek için, platform ve uygulama seçimi şeklindeki iki kutucuğu kullanarak, filtrenizi uygulamak için, uygula düğmesini kullanabilir, seçtiğiniz filtre kriterlerine uyan içerikleri görüntüleyebilirsiniz.
 • Makaleler
  : Belli içerikler hakkında diğer kullanıcıların yazdığı veya başka bir yerden alıntıladğı makaleleri bulabilirsiniz.
 • Podcast
  : Üyelerimiz tarafından hazırlanan veya hazırlanmış başka podcastları dinleyebilirsiniz.
 • Siteyi nasıl kullanırım? Şu an bulunduğunuz site yardımı sayfasını içerir.
 • Türkçeleştirme isteği ve erişilebilirlik sorunları bildirme
  : Test ettiğiniz uygulamalar için türkçeleştirme talebinizi veya tespit ettiğiniz erişilebilirlik sorunlarını buradan bizlere iletebilirsiniz.
 • Uygulama dizini
  : Kullanıcılar tarafından incelenmiş uygulamalar hakkındaki açıklama, erişilebilirlik durumları ve app store bağlantılarına ulaşabilirsiniz.
 • İletişim
  : Sitemiz ile ilgili bilgi ve şikayetlerinizi bu sayfadaki iletişim formu üzerinden bizlere iletebilirsiniz.
 • Sitemiz üzerindeki içeriklerle yapabilecekleriniz

  Sitemizdeki kullanıcılarımızın, içerikler üzerinde belli yapabiliteleri vardır. Sitemize üyelik gerçekleştirmemiş kullanıcılarımız, sitemizdeki içeriklere sadece erişebilirler.
  Yani, herhangi bir içerik altına yorum yapamazlar, yeni bir içerik oluşturamazlar.

  Editörlerin yapabilecekleri

  Yukarıda değinmiş olduğumuz adımlarla sitemize editörlük başvurusu yapan ve başvurusu onaylanan kullanıcılarımız, sitemizin editör ekibinin içerisine dahil olmuş olacak ve sitemiz üzerinde editörlere tanımlanmış tüm yetkilere sahip olacaktır.
  Bu yetkileri genel kapsamda şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Siteye giriş yapıldıktan sonra, eklenen içeriklerin onaylanabileceği bir sayfaya yönlendirilmenizi sağlayan, editör paneli bağlantısı: Bu sayfa da normal üyelik sahibi kullanıcılarımızın eklediği ve onay bekleyen içerikleri inceleyebilir, düzenleyebilir ve yayımla bağlantısıyla içeriği herkesin yararına açabilirsiniz.
 • İçerik ekleyebilir, herhangi başka bir onaya tabi tutulmamak suretiyle, içeriğinizi istediğiniz zaman yayınlayabilirsiniz.
 • Eklenmiş ve yayına açılmış içerikler üzerinde veya bu içerikle ilgili yazılmış tüm yorumlar üzerinde, alt kısımdaki dikey sekmeler başlığından, düzenleme, silme gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eklediğiniz içerikleri yayına açmadan önce, bu yayınla ilgili sitemizin sosyal medya sayfalarında bir paylaşım yapılıp yapılmayacağını, diğer kullanıcıların paylaşımınızın altına yorum yapıp yapamayacaklarını belirleyebilirsiniz.
 • Sitemizin editörler için düzenlenmiş forum bölümüne, ekibinizdeki diğer editörlerle fikir, tavsiye, görüş ve paylaşımlar hakkındaki düzenleme aşamalarını birbirinizle paylaşabilirsiniz.
 • Tamamen gönüllülük esasına dayalı olmak üzere, sitemize biraz vakit ayırıp, düzenleme ve genel kapsamda, içeriklerimiz konusunda bizlere yardımcı olmak isterseniz, sizleri de ekibimizde görmekten mutluluk duyarız.

  Sitemiz üzerinde üyeliği bulunan kullanıcılarımızın yapabilecekleri

  Daha önce de belirttiğimiz gibi, üyeliğinizi aktive eder etmez, içeriklerimizden yararlanmaya başlayabilirsiniz.
  Sitemiz üzerindeki içeriklerle yapabilecekleriniz, genel kapsamda şu şekilde sıralanabilir:

 • Girilen içerikleri görüntüleyebilir, bu içeriklerle ilgili yorumlar yazabilirsiniz. Yorum yaptığınız söz konusu içerikle ilgili, daha sonraki yorumları takip edebilmek adına, e-postanıza mail almayı tercih ettiğinizi belirten onay kutularını işaretleyerek, konuyu takipte kalabilirsiniz.
 • Editörlerimizin onayına sunulması şartıyla, sitemize içerikler ekleyebilirsiniz. Merak etmeyin! Editörlerimiz varsa, gerekli düzenlemeleri yaparak, en kısa zamanda içeriğinizi yayına alacaktır. Çok büyük eksiklikler görmediğimiz içerikler üzerinde, değişiklik yapmadan yayına koymaya özen gösteriyoruz.
 • Editör onayına ihtiyaç duymadan, sitemizin forumlar bölümüne yeni bir forum konusu açabilir, diğer kullanıcılarla sitemizin amacına uygun tartışmalar başlatabilirsiniz.
  Not: Site kurallarını ihlal eden bir forum konusu açmanız halinde, sözkonusu forum yayını,editörlerimiz tarafından yayından kaldırılabilir.
 • Sitemizde üyeliği bulunan diğer kullanıcıların profil sayfalarından, eğer iletişim ayarları aktifse, onlarla sitemizin amacına uygun konular dahilinde özel olarak mesajlaşabilirsiniz.
  O sırada aktif olan kullanıcıları görmek için de, sitemizin ana sayfasındaki alt kısımda, aktif kullanıcılar başlığından yararlanabilirsiniz.
 • Sitemiz sadece, apple ile yeni tanışmış veya kafasında soruları olan başta görme engelli kullanıcılara yararlılık göstermesi amacıyla oluşturulmuştur. Sitemizden tercih ettiğiniz herhangi bir şekilde yararlanabilirsiniz.
  Sitemizin amacına hizmet etmek üzere yararlılık göstermek isteyen değerli arkadaşlarımıza tanımlanan ek yetkilerle, sadece düzenlemelerin hızlı ve etkin şekilde yapılması amaçlanmıştır.
  Unutmayın, amaç sadece bilgiyi hızlı ve doğru şekilde sizlere sunmaktır.

  İçerik ekleme konusunda bilmeniz gerekenler

  Sitemize herhangi bir içerik türüyle (podcast, makale, inceleme, uygulama vs.) katkıda bulunmak isterseniz, sitemize giriş yaptıktan sonra, İçerik ekle sayfasını kullanarak, eklemek istediğiniz içeriğin kategorisini seçmelisiniz. Bundan sonra seçiminize uygun içerik ekleme sekmesi üzerinde, zorunlu tutulan alanlar başta olmak üzere, gireceğiniz veriyle ilgili alanları doldurmalısınız.
  İşlemlerinizi tamamladıktan sonra, kaydet düğmesine basarak, içeriği editörlerimizin yayımlamaları üzere, onların panellerine göndermiş olursunuz.
  Eğer editörseniz, direk yayımla diyerek, bunu tüm kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Fakat tavsiyemizi sorarsanız, bunu diğer editörlerimizin de incelemesi için, kaydet butonuyla, paylaşımınızı bir süre panelde bekletmeniz daha iyi olacaktır.
  İçerik ekleme sayfalarımızı gayet detaylı ve yönlendirici talimatlarla hazırladığımızı düşünüyoruz. Bu yüzden bu yardım içeriğinde bu konuyla ilgili detaya yer vermeye pek gerek görmüyoruz.
  Herhangi bir probleminiz halinde, site ekibimizle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

  Not: Eklediğiniz içeriklerin haklarından kesinlikle sitemiz www.engelsizapple.com sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz.
  Daha fazla bilgi için, Gizlilik ve kullanım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Son notlar

  Sitemiz siz kullanıcılarımızın soruları, cevapları, paylaşımları ve katılımlarıyla bir nitelik kazanacaktır. Gizlilik ve kullanım sayfamızda ve yukarıda da bahsedildiği üzere sitemiz sadece görme engellilerin yararı amacıyla tasarlanmış ve içerikler sağlanmıştır.
  Sitemizin tasarım ve düzenlenme hakkı, içerikleri sağlama, yayınlama, yayından kaldırma haklarını sadece elinde tutar. Apple ve apple ile bağımlı hiçbir kurum/kuruluş ile herhangi şekilde bir bağlantı sağlamaz.
  Üyelerimiz ekledikleri ve yazdıkları içerikten sadece kendileri sorumludur.
  Sitemiz hiçbir maddi amaç gütmeden, bir gönüllülük projesi olarak oluşturulmuştur ve gönüllülük üzerine devam ettirilmektedir.
  Sadece sizinde çok değerli destekleriniz, ekibimizin çalışma çabalarıyla bu site işlevini sürdürmeye devam edecektir.
  Unutmayın, bilgi paylaştıkça çoalır ve tüm sorular, soruldukça cevaplanır.
  Başta sitemizdeki içeriklere olmak üzere, her konu da ve her yerde bol erişilebilir günler dileriz.

  Engelsiz Apple Ekibi