ProtonMail

Uygulama açıklaması: 

ProtonMail, üçüncü kişilerin izlemesini imkânsız hale getiren uçtan uca şifreleme kullanan, Gmail benzeri bir e-posta sistemidir. -Forbes. iPhone ve iPad
için ProtonMail güvenli e-posta uygulaması, PGP uçtan uca şifrelemesini sorunsuz bir şekilde entegre ederek mobil cihazınıza kullanımı kolay e-posta şifrelemesini getirir. ProtonMail ayrıca özelleştirilebilir kaydırma hareketleri ve e-postaların geçerlilik süresini belirleme olanağı gibi eksiksiz yenilikçi özellikler içeren modern bir kullanıcı arabirimi sağlar.

2013 yılında CERN bilim insanları tarafından kurulduğumuz günden beri çevrimiçi gizliliği koruma misyonumuz dünya çapındaki vatandaşlar tarafından destekleniyor. Mobil uygulamamız rekor kıran 550.000 $'lık bir bağış kampanyası ile mümkün hale geldi. ProtonMail uygulamasıyla artık siz de kendi ücretsiz ProtonMail e-posta hesabınızı oluşturabilir ve geleceğin güvenli e-postasını deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

Neden ProtonMail Kullanmalısınız?
• E-Postalarınızın özel kalmasını, üçüncü taraflarca ele geçirilemez veya ifşa edilemez olmasını sağlayın.
• OpenPGP uyumlu uçtan uca şifreleme sunar
• Kolay kullanımlı: şifreleme otomatik olarak yapılmaktadır ve bu işlem kullanıcıya tamamen görünmezdir
• Sıfır erişim: tüm mesajlar şifrelenmiş biçimde saklanır. ProtonMail dahi mesajlarınızı okuyamaz.
• Açık kaynaklı: ProtonMail'in şifrelemesi dünyanın dört bir yanındaki güvenlik uzmanlarının denetimine açıktır
• Ücretsiz: ProtonMail hilesiz-hurdasız %100 ücretsizdir.
• İsviçre gizliliği ve tarafsızlığı: ProtonMail tamamen İsviçre'de, dünyanın en güçlü gizlilik yasalarının koruması altında barındırılmaktadır.

ProtonMail uygulaması ile şunları yapabilirsiniz:
• Otomatik PGP anahtar oluşturma ve yönetimi ile yeni bir protonmail.com e-posta adresi oluşturma
• Şifreli e-postalar ve ekleri otomatik olarak gönderme ve alma
• Gönderildikten sonra kendiliğinden yok olan iletiler için zamanlayıcı ayarlama
• Özelleştirilebilen hızlı kaydırma hareketleri ve etiketlerle e-postalarınızı hızlı bir şekilde organize etme
• Yeni e-postalar için anlık bildirim alma
• ProtonMail kullanmayan e-posta adreslerine de şifre korumalı e-postalar gönderme

erişilebilirlik notları

uygulama ekranlarının çok büyük bir bölümü VoiceOver ile erişilebilir olarak kullanılıyor. fakat mail oluşturma ekranında çok ciddi erişilebilirlik sorunları var. bu sorunlarr; alanlara rahatça ulaşılamaması, metin kutularının birbirine karışması ve klavyenin küçültülme sorunlarından kaynaklanıyor. fakat yine de aşağıdaki prosedürü kullanarak bu ekranı da zahmetli olmakla beraber kullanabiliyoruz.
1. mail oluşturma ekranını açtığınızda ekrana dokunmaksızın VoiceOver'i bir kez kapatıp açın. en büyük sorunu sona erme tarihini belirleme ve kime satırını doldurmada yaşayacağınızdan; aşağıdaki prosedüre uymaya çalışın.
2. kime kısmına çift dokunduğunuzda konu satırı açılacaktır. konu satırı bu şekilde de doldurulabilir. fakat dikkat etmeniz gereken nokta; klavye küçültülemiyor, dolayısıyla da diğer alanlara ulaşmak biraz zahmetli.
3. önce maili göndereceğiniz kişileri ayarlamanız navigasyon bakımından daha uygun gibi. bunu yapabilmek için, "ComposeMinusContact" butonuna çift dokunduktan sonra ekranın en altındaki çoklu satırın solundaki 3 metin kutusunu doldurun. bu metin kutuları sola doğru süpürme sırasıyla: gizli, kopya ve kinme kısımlarıdır. buraları doldurdukça ekranın solundaki kime kısmı da güncellenecektir.
4. geldik en problemli kısma: mailin sona erme tarihini değiştirmek için "ComposeMinusContact" butonuna tekrar çift dokunarak pasif hale getirin. önceki adımda kullandığınız metin kutusu artık sona erme tarihini ayarlayacaktır. pencere genişlediğinde ekranın en altındaki ayarlanabilir barlarla sona erme tarihini belirleyin. bu kısmı kapatmak için de tekrar "ComposeMinusContact" butonuna, ardından da bulmayı başarabilirseniz "ComposeExpirationDate" butonuna dokunun. pencere bu şekilde zor da olsa kapanıyor.
5. en son olarak da ekranın en altındaki birleşik satır üzerinden ileti gövdesini oluşturun.
6. ileti eki, maili parolayla korumak ve gönderen adresini eğiştirmek gibi aksiyonlar yukardakilere göre daha kolay yapılıyor.

uygulama yorumu

uygulama özellikle güvenlik konusunu önemseyenlere önerilebilir. + aboneliğinin biraz pahalı olduğu açık; daha doğrusu türkiye vpn ve mail hizmeti için bu paraların harcandığı bir ülke değil. zira bizim için maliyet güvenliğin çok önünde şu şartlarda.
bunların dışında,yukarıda yazdığım erişilebilirlik sorunlarını aşamayacağınızı düşünüyorsanız başka alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. ek olarak servisin web uygulaması daha erişilebilir gözükmesine rağmen orada da çok fazla etiketsiz buton var. bana gelince zahmetli de olsa servisi kullanabildiğim için protonmail kullanmaya devam edeceğim gibi.

Uygulama kategorisi: 

Üretkenlik

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz