mega

Uygulama açıklaması: 

MEGA, kullanıcı kontrolünde şifreli bulut depolama hizmeti sunan, standart internet tarayıcıları, windows, linux, mac, android ve ios gibi birden çok platform desteği bulunan bir cloud servisidir. peki ama kullanıcı kontrolü de ne anlama geliyor?Diğer cloud servislerinin aksine, mega'da tutulan verilerin şifreleme ve deşifreleme işlemleri sadece istemci cihazlar tarafından yapılır. dolayısıyla şifreyi çözen anahtar sizde olduğundan, parolanızı unuttuğunuzda mega parolanızı sıfırlayamaz ve verilerinizi okuyamaz. bu sebeple anahtarınızı kaybetmemelisiniz.

mega, üst düzey güvenlik ve gizlilik avantajlarının yanında bir Cloud servisinden beklediğiniz her şeyi kullanışlı biçimde sunuyor. mega kullanarak Dosyalarınıza telefon ve tablet gibi akıllı cıhazlarınızda ve bilgisayarlarınızda, istediğiniz yer ve zamanda ulaşabilir; yükleme, indirme, arama, sıralama, seçme, görüntüleme, oynatma, dosya ayrıntılarını görme, kopyalama, taşıma, yeniden adlandırma ve silme gibi standart dosya ve klasör operasyonlarından, depolama, senkronize etme, paylaşma, ortak klasörler üzerinde çalışma gibi gelişmiş dosya depolama ve paylaşım işlevlerine uzanan dosya yönetimi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

bir cloud servisi kullanırken, tıpkı kendi cıhazlarımızdaki dosya yöneticilerinde olduğu gibi standart dosya operasyonlarını sorunsuz gerçekleştirmek isteriz. bu işlevler mega ile de çok kolay; sadece, işlem yapacağınız dosyanın yanındaki "more" butonuna dokunmanız yeterli. kopyalama, yeniden adlandırma, taşıma, silme, dosya ayrıntılarını görüntüleme ve paylaşma gibi seçenekler orada olacak. hatta, tıpkı bilgisayarınızda olduğu gibi bir geri dönüşüm kutunuz dahi var!

mega ile hesabınıza dosya yüklemek de çok kolay! isterseniz diğer uygulamalardan mega'ya aktarma yoluyla, isterseniz galerinizden, isterseniz de kamera ile kendiniz çekerek hesabınıza dosya yükleyebilirsiniz. üstelik yükleme ve indirmeleri duraklatmak da mümkün. hatta, mega'yı isterseniz fotoğraf galerinizin otomatik yedeğini alacak şekilde dahi ayarlayabilirsiniz.

dosyalarımızın güvenle depolanıp korunmasının yanısıra bazen de dosyaları indirmeden görüntülemek isteiriz. mega, bu konuda da çeşitli kolaylıklar sağlıyor. örneğin, video ve ses dosyalarını tek tek indirmekle zaman kaybetmek yerine indirmeden doğrudan izlemek çok daha tercih edilen bir yoldur. bu işlemi mega kullanarak gerçekleştirmek mümkün. indirmeden oynatma özelliğiyle desteklenen video biçimleri: .mp4, .mov, .3gp ve .m4v. desteklenen ses biçimleri: .mp3, .m4a ve .wav. bu formatlar dışında iwork ve office belgeleri, rtf, txt, csv, pdf dosyaları, resim dosyaları ve zip dosyalarını da mega kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

mega ile dosya ve klasörlerrinizi cıhazınıza indirerek çevrim dışı kullanabilirsiniz. böylece, internet bağlantınız olmadığı durumlarda da bu dosyalara erişmiş olursunuz. ayrıca dosyalarınızı diğer uygulamalara gönderebilmek için de çevrim dışı kaydetmeniz gerekecektir

mega ile dosya ve klasörlerinizi diğer uygulamalara göndermek ve aynı şekilde diğer uygulamalardan mega hesabınıza dosya eklemek kolay ve esnektir. bu iki yönteme de ihtiyaç duyabileceğiniz çeşitli olasılıklar vardır. örneğin, whats app veya maille bir kişiye dosya göndermek, bir belgeyi veya video dosyasını favori uygulamalarınızda açmak gibi senaryolarda megadan diğer uygulamalara dosya gönderme özelliğini kullanırsınız. diğer cloud uygulamalarından mega hesabınıza dosya aktarmak veya dosya yedeklemek maksadıyla da mega hesabınıza diğer uygulamalardan dosya gönderme özelliğini kullanırsınız. mega uygulamasından diğer uygulamalara dosya gönderebilmek için ilgili dosyanın çevrim dışı kullanılabilmesi gerekeceğini aklınızdan çıkarmayın.

mega, bir cloud servisi olmanın yanısıra uçtan uca şifreleme yoluyla sohbet etmenize imkan sağlıyor. bu maksatla diğer mega kullanıcılarını kişi listenize ekleyebilir ve bu kişilerle sohbet edebileceğiniz gibi, güvenilir şekilde dosya paylaşabilir, çalışma grupları oluşturabilirsiniz. böylece, mega uygulamasını çalışma merkezli bir sosyal ağ gibi kullanabilirsiniz.

mega ile dosya paylaşmak da oldukça pratik ve alternatiflidir. isterseniz diğer uygulamalara gönderme yoluyla, isterseniz link oluşturma yoluyla
isterseniz de belli kişilerle paylaşılan klasörler oluşturarak dosyalarınızı paylaşabilir; aynı dosya üzerinde grup halinde çalışabilirsiniz. mega, dosyalarınız için dosya sürümlerini koruyacaktır. böylece, dosyanızın istediğiniz bir tarihteki yedeğini kullanma şansına sahip olursunuz.

erişilebilirlik notları

uygulama erişilebilir durumdadır.

uygulama yorumu

bu tip uygulamaları değerlendirirken sadece işlevlerine ve iOS uygulamasının erişilebilirliğine göre yorum yapmak hatalı olur. iyi bir cloud deneyimi için uygulama tüm platformlar için erişilebilir ve pratik olmalı. mega, sunduğu güvenlik seçenekleriyle dikkat çekiyor olmakla beraber windows uygulamasının zahmetli kullanımı canınızı sıkabilir. bunun dışında başarılı bir cloud servisidir

Uygulama kategorisi: 

Üretkenlik

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Bazı butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz