lugatım

Uygulama açıklaması: 

lugatım, kubbealtı lugatı olarak bilinen meşhur türkçe sözlüğün ios uygulamasıdır. kubbealtı lugatı, içeriğinde bulunan geniş eski türkçe söz varlığıyla emsallerinden ayrılan güçlü bir sözlüktür. sözlükte 60000 açıklamalı madde ve bu maddelerden türeyen 33000 deyim, tamlama vs bulunmaktadır. böylelikle sözlüğün içerdiği söz varlığı 93000 olmaktadır. her madde, döneminin ünlü yazarlarının yapıtlarından alınmış pasajlarla örneklenmiştir.

erişilebilirlik notları

uygulama genel olarak erişilebilir. rastladığım en büyük sorun; kelime metin alanındaki klavyeyi görüntülemek oldu. bunu aşmak için de metin alanına uzun dokunmak gerekiyor. yine de yeterince rahat olmadığını kabul etmeliyim. ek olarak uygulamanın reklam göstermesi ve reklamları kaldırmak için bir uygulama içi satın alım bulunmaması da gezinme esnasında sürtünme yaratan küçük bir pürüz.

uygulama yorumu

en sık kullandığım online türkçe sözlük olduğunu söyleyebilirim. güncel kelimeler için tdk sözlüğü gibi sözlükler tercih edilebilir olsa da özellikle osmanlı türkçesi söz konusu olduğunda kubbealtı lugatı ağırlığını koyuyor. sözlüğün içerdiği söz varlığı çok tatminkar. fakat tüm bunlara rağmen, özellikle arapça ve farsçadan geçmiş yakın anlamlı kelimeler arasındaki nuansları iyi yansıtamadığını düşünüyorumm. farkedebildiğim tek kusuru bu.

Uygulama kategorisi: 

Eğitim

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz