lookmark

Uygulama açıklaması: 

lookmark, film, müzik, kitaplar, podcastlar, ve uygulamalar gibi iTunes içeriklerini yönetmenin=yerimlerine eklemenin etkin bir yoludur. lookmark uygulamasını windows pc dahil tüm aygıtlarınızda kullanabilir ve böylece içeriklerinizi tüm aygıtlarınızda eşzamanlayabilirsiniz. örneğin: bir iOS uygulamasının dikkatinizi çektiğini, ama şu an indirmek istemediğinizi ama daha sonra incelemek istediğinizi düşünün. uygulamayı lookmark uygulamasına göndererek, daha sonra incelemek için kaydedebilirsiniz. lookmark uygulamasının yetenekleri bununla sınırlı değil. eğer lookmark plus abonesi olmayı tercih ederseniz, yerimlerine eklediğiniz içeriğin fiyatı değiştiğinde ya da güncelleme aldığında lookmark bunu sizin için takip eder ve bildirir. dahası, iTunes içerikleriniz ekranda "fiyatı değişenler, güncellenenler, kitaplar, filmler, ios uygulamaları, mac uygulamaları, filmler, okunmamışlar" gibi başlıklar altında listelenir. böylece, iTunes içerikleri tek bir ekran altında sürüm ve fiyat değişiklikleriyle elinizin altında olur. abonelik prosedüründe iTunes abonelik sisteminin kuralları geçerlidir. son 24 saatten önce iptal etmemişseniz lookmark aboneliğiniz yenilenecektir. lookmark aboneliğinizi itunes abonelikleri altından yönetebilirsiniz.

lookmark'a içerik göndermenin birden fazla yolu vardır ve bunlar oldukça kolaydır.
1. appstore yada iTunes store üzerinden paylaş butonunu kullanarak içerikleri lookmark uygulamasına gönderebilirsiniz.
2. uygulama ikonlarına 3dTouch ile dokunup açılan kestirme menüsünden paylaş seçeneğine dokunarak da uygulamayı lookmark içine ekleyebilirsiniz.
3. bilgisayarınızdan lookmark içine içerik eklemek için ise lookmark tarayıcı eklentisini kullanabilirsiniz(chrome ve safari için mevcuttur).

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ile kullanılabilir durumdadır. aşağıda listelenen erişilebilirlik kusurlarıyla karşılaşılmıştır.
1. uygulamadaki rotor eylemleri sorunlu. VoiceOver rotor eylemlerini okuyamıyor. kestirebildiğim kadarıyla rotor eylemlerinin belirlenebilir bir sırası yok fakat aşağı doğru ilk eylemin silme ikinci eylemin de fiyat takip listesine ekleme olduğunu sanıyorum.
2. içerik ekranları da kısmen sorunlu. uygulama appstore'in kırpılmış bir sürümünü gösteriyor ama, bu ekran VoiceOver ile yeterince stabil ve rahat çalışmıyor. eğer bu geniş içerik ekranına düşerseniz komutlara ulaşmak için yukarıya doğru sayfayı kaydırmanızı öneriyorum. geri gelmek istediğimizde ise "close" butonuna dokunarak uygulama ekranına düşebiliyoruz. ayrıca, çift dokunup basılı tutarak bir kısayol menüsünün açılmasını sağlayabiliyor ve 3dTouch ile de içeriklerin güncelleme bilgisi gibi önizlemesini alabiliyoruz. ama bu kısım da bahsettiğim sebepten dolayı çok stabil değil. zira içerik ekranlarından uygulamanın ana ekranına düşmek için sürekli kırpılmış Appstore sayfasını kapamamız gerekiyor. dokunma hassasiyetini ayarlayamayıp içeriğe çift dokunup geniş içeriği açma gibi sıkıntılarla da karşılaşıyoruz. 3dTouch ile açtığımız önizleme ekranında rotor eylemlerini kullanarak önizlemeyi kapatabiliyor yada içerikle ilgili komutları görüntüleyebiliyoruz. sonuç olarak içerik ekranları bir biçimde VoiceOver ile çalışıyor olsa da oldukça zahmetli. pürüzsüz bir kullanıcı deneyimi olmuyor malesef.
3. bilgisayarda chrome eklentisi sorunlu, içeriklerin yanındaki onay kutularına ekran okuyucularla ulaşmak mümkün olmadı.

uygulama yorumu

gelelim uygulama hakkındaki görüşlerime. en başta şunu söyleyeyim, uygulama özellikle fiyat takibi noktasında gerçekten de bir konfor sağlıyor. güncelleme takibi kısmında ise yerleşik Appstore arayüzünden daha efektif olduğunu da söyleyebilirim. fakat, beni tatmin etmeyen konuları da aşağıda sıraladım.
1. arayüz akıcılığındaki sorun: erişilebilirlik başlığına yazdığım sıkıntılar uygulama arayüzünün kullanım keyfini zayıflatan unsurlar olarak değerlendirilebilir. ayrıca, uygulama ayarlarına önizlemede hangi bilgileri görmek istediğimizi belirleyebileceğimiz bir ayar konmalı.
2. içerik filtrelemedeki yetersizlikler. uygulamayı özellikle fiyat takibi için kullananlar rahatsız olmasa da, hali hazırdaki filtreler özellikle içerik organizasyonu maksadıyla bu uygulamayı kullanan benim gibiler için yetersiz. örneğin içeriklere elle etiketler eklenebilmeli. böylelikle tek tıkla takvim uygulamalarını yada korku filmlerini listeleyebiliriz. bu etiket hususu çok önemli. bu olmadıkça, özellikle binlerce içeriğin olduğu senaryolarda uygulama işlevselliğini kaybediyor. her hangi bir not tutma uygulamasında çok daha rahat yapabileceğimiz bu filtre ve kategori imkanı lookmark'a da gelmez ise uygulamayı kullanmak cazibesini yitirecektir.

Uygulama kategorisi: 

Yardımcılar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz