authy

Uygulama açıklaması: 

authy, iki faktörlü kimlik doğrulamanın sağladığı güvenliği pratiklikle birleştiriyor. aynı anda hesaplarınızın hem güvende kalmasını, hem de kolayca yönetilebilir olmasını istemez misiniz?
authy ile google, facebook, microsoft, firefox, dropbox, amazon ve çok daha fazla servis, hizmet ve site için zamana dayalı tek kullanımlık kodlar üretebilirsiniz. uygulama, iki faktörlü doğrulama sunan servislerin hemen hemen tümünü desteklemektedir. böylece tüm bu servislerden aldığınız gizli anahtarlar ile tek kullanımlık kodlar oluşturabilirsiniz.

iki faktörlü kimlik doğrulama kurmak istediğiniz her hangi bir servisi authy üzerinde bir kez tanımladıktan sonra artık başka bir kimlik doğrulama istemcisine ihtiyacınız kalmaz. uygulama ile yüzlerce hesap arasında rahatça geçiş yapabilir ve doğrulama kodlarını girebilirsiniz. böylelikle iki faktörlü kimlik doğrulama gibi hassas bir güvenlik adımı oldukça pratik bir hal almış olur. uygulamanın oldukça pratik bir arayüze sahip olması sayesinde de çoklu hesap yönetimi sizin için çok kolaylaşır.

authy, sadece iyi bir çoklu hesap yöneticisi olmakla da kalmaz. hesaplarınızın gizli anahtarlarını Cloud üzerinde yedeklemenizi de mümkün kılar. böylece hesaplarınıza erişimi hiç kaybetmemiş olursunuz.

authy, yedekleme özelliğini tamamlayacak şekilde, hesap bilgilerinizi cıhazlarınız arasında da senkronize eder. bu, uygulamanın çoklu platform desteğine sahipp olduğu anlamına geliyor. böylece windows, mac, android, ios gibi major tüm platformlarda iki faktörlü kimlik doğrulama sorunsuz çalışır. fakat elbette yedekleme ve senkronizasyonu kapatmanız ve anahtarlarınızı kendi seçtiğiniz başka yöntemlerle yedeklemeniz de her zaman mümkündür.

authy çoklu platform desteğine sahip olduğuna göre, authy hesabınıza erişecek cıhazları yönetmek isteyeceksiniz. uygulama bunu da mümkün kılıyor. cıhazlarınızı authy hesabınıza bağlamak için mobil uygulamanızdan onay verir veya bunun tam tersi cıhazı kaldırırsınız. bağlanan tüm cıhazlar her an görüntülenebilir ve yönetilebilirdir.

mesele yüzlerce hesabın güvenliği olduğunda ek güvenlik önnlemlerine her zaman ihtiyaç duyulur. authy, bu ihtiyacı karşılamak için uygulamayı pin, TouchID veya FaceID ile korumanızı da mümkün kılar. böylece tüm gizli anahtarlarınız ek bir güvenlik katmanıyla korunmuş olur. ek olarak, yedeklerinizi de güçlü parolalarla koruyabilirsiniz.

erişilebilirlik notları

uygulama, aşağıdaki ipuçlarıyla erişilebilir olarak kullanılabilmektedir.
1. hesap ekleme ekranında; logo oluşturmada küçük problemler var. aslında işlev çalışıyor fakat, yeterince sezgisel değil.
2. hesaplar arasında geçiş yapmak için ilgili hesabın adına dokunmanız yetiyor, gördüğünüz kod seçtiğiniz hesaba ait. bu mekanizma da çalışıyor fakat, yine de yeterince sezgisel bulunmayabilir.

uygulama yorumu

totp kodlarının yönetimine odaklanmış başarılı bir uygulama. özellikle arayüzünün rahatlığı, onlarca hesap arasında hızlıca geçiş imkanı ve her platfordma uygulaması olması(windows uygulamasında erişilebilirlik sorunları var) kullanmayı cazip kılıyor. fakat her ne kadar açıklamada artıymış gibi anlatılmışsa da, gizli anahtarların sunucuda yedeklenmesi fikri iki faktörlü doğrulama mantığına aykırı çirkin bir şey. şöyle yapabilirsiniz, anahtarlarınızı gelişkin bir parola yöneticisinde lokal olarak yedekleyebilir veya şifreli bir zip dosyasını yine şifreli bir diske atabilirsiniz. uygulamayı da sadece kimlik doğrulama için kullanırsınız. buradaki kilit nokta, anahtarların lokal şekilde yedeklenmesi. bunu yapamayacaksanız iki faktörlü doğrulamayı hiç açmayın veya resmi uygulamaların oturum açma istemlerini kullanın.

Uygulama kategorisi: 

Yardımcılar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz