VoiceOver

Voice Over konuşma hızını ayarlamak

Voice Over'ı ilk açtığımızda varsayılan bir konuşma hızı ile gelir. Ancak bir süre sonra bu hız bizim için yavaş kalabilir, yada ilk açtığımızda çok hızlı gelebilir. Bunu ayarlamak için:
Ayarlar /Genel/Erişilebilirlik/Voice-over içerisine girelim.
Bu ekranda konuşma hızı ayarlanabilir diyen bir değer ayarlama alanı bulacağız. Burayı seçtiğimizde parmağımızı yukarıya aşağıya hareket ettirerek ayarlama yapabiliriz.

Temel VoiceOver parmak hareketleri

iPhone elinizde, ayarları yapıldı ve voice over açıldı. Bu aşamada cihazı kullanmaya başlamadan önce aşağıda özetlediğimiz parmak hareketlerini bilmeniz, dokunarak etkileşim kuracağınız telefonunuza çok daha kolay ve hızlı biçimde ısınmanızı sağlayacaktır. Zaman zaman bu bölüme bakarak, yapacağınız hareketleri kolaylaştırabilirsiniz. Aşağıda, tek parmakla, iki parmakla, üç parmakla ve dört parmak kullanılarak uygulanan dokunma temelli voice over hareketlerinin bir özetini veriyoruz. Bu listeyi ilk başlarda elinizin altında bir yerlerde tutmanızı öneririz.

VoiceOver nasıl açılıp kapatılabilir?

Tüm ayarları yaptınız ve artık sıra ekranı size seslendirecek voice over uygulamasını açmaya geldi. Aslında bunu yapmanın en kolay ve basit yolu home tuşuna 3 kez basmaktır. Eğer voice over kapalıysa ekran üzerindeki tek düğme olan ve ekranın altında bulunan yuvarlak düğmeye 3 kez bastığınızda voice over açılacak ve “voice over açık” uyarısını duyacaksınız. Voice over açıksa home tuşuna 3 kez bastığınızda “voice over kapalı” uyarısıyla birlikte voice over kapanacaktır.

iPhone'umda bir öğenin ekrandaki yerini nasıl öğrenebilirim?

Parmağımızı sağa sola iterek öğeler arasında dolaşırken, öğelerin ekrandaki konumlarıyla ilgili bir fikrimiz olmayabilir. Bbu konuda bir fikir edinmek için, ekranın herhangi bir noktasına tek parmağınızla bir kez dokunun. O an dokunduğunuz noktada ne varsa voice over onu seslendirir ve seçer. Eğer açmak istiyorsanız çift dokunmak yeterli olur. Bir başka yöntem ise, parmağınızı ekrana koyup kaldırmadan yavaş yavaş sürüklemektir. Bu biçimde, voice over üzerine geldiğiniz öğeleri seslendirecektir.

RSS - VoiceOver beslemesine abone olun.