Saat

Kronometre Nedir ve Nasıl Ayarlanır?

Kronometre, yapılacak bir işin ne kadar zamanda yapıldığını ölçmek için tutulan zaman olarak nitelenebilir. Örneğin bir yarışmada koşucunun 100 metreyi kaç saniyede koştuğu gibi şeyleri ölçmek için kronometre kullanılır. Kronometre sekmesine girdikten sonra, 2 parmakla çift dokunarak kronometreyi başlatabilirsiniz. Yine iki parmakla çift dokunarak da duraklatabilirsiniz. Duraklattığınızda Voice Over geçen zamanı ve tur süresini size gösterir. Kronometre çalışırken eğer bu rakamlar üzerinde kalırsanız, düzenli olarak geçen süre bilgisini size okur.

Tarih ve Saat Ayarlarına Nereden Ulaşırım?

iOS cihazınızda saat ayarını el ile yapmanız söz konsu değildir. Yalnızca bulunduğunuz bölgenin saat dilimini seçebilirsiniz. Tarih ve Saat ayarlarına Ayarlardaki genel bölümüne girdikten sonra Tarih Ve Saat öğesine çift dokunarak ulaşabilirsiniz. Burada şu ayarlar bulunur.
• 24 Saat biçimi anahtarı: varsayılan olarak açıktır. Kapatılırsa saatler 12 saat biçimli görünecektir.

Dünya Saatine Bulunduğum Şehrin Saatini Ekleyebilir miyim?

Saat uygulamasındaki ilk sekme dünya saati sekmesidir. Burada eklediğiniz şehirlerin saatleri tek tek yer alır. Bu bölüme dünyanın herhangi bir yerindeki şehrde şu an saatin kaç olduğunu öğrenmek için, o şehir de görüntülenen saatler arasına eklenebilir. Bir şehri Dünya saati sekmesine eklemek için şunları yapın.
• Ekranın Sağ üst köşesinde bulunan ekle düğmesine basın.

Saat Uygulamasının Genel Yapısı Ve Görünümü Nasıldır?

Saat günlük iPhone kullanımımızda en sık kullandığımız özelliklerden biri olabilir. Özellikle her gün işe gitmek için saatini kuranlar için sıkça başvurdukları bir uygulamadır. Ancak özelliklri bununla bitmez. Saat uygulaması açıldığında Ana ekran düğmesinin üzerindeki alt satırda 4 sekmeyle karşılaşırız. Bunlar sırasıyla Dünya Saati, Alarm, Kronometre ve Sayaç sekmeleridir.

Dünya Saatine Eklediğim bir şehri silebilir veya sırasını Değiştirebilir miyim?

Dünya saatine eklediğiniz bir şehri silmek veya düzenlemek için bu sefer ekranın sol üst köşesinde bulunan düzenle düğmesine basmanız gerekiyor. Her şehirle ilgili sil, şehir adı ve saatinin yazdığı alan ve yeniden düzenle düğmelerini göreceksiniz. Sil düğmesine bastığınızda, tekrar sil onayı gelir ve buna da bastığınızda şehir listeden kaldırılır.

İşe Giderken Uyanmak için Saatimi Nasıl Kurabilirim?

Saat uygulamasının ikinci sekmesi alarm sekmesidir. iOS cihazınızı bir çalar saat olarak kullanmanız mümkün. En basit anlamıyla sağ üst köşedeki ekle düğmesine basın, saat ve dakikayı belirleyin ve kaydet düğmesine basın. Böylece alarm eklenmiş olacaktır. Daha sonra aynı alarmı kullanmak isterseniz yalnızca saat uygulamasına girmeniz, alarm sekmesindeyken daha önce eklediğiniz alarma çift dokunarak açık yapmanız yeterli olacaktır. Ancak ekleme alanındaki diğer detayları da merak ediyorsanız, aşağıdaki adımlara gözatmak isteyebilirsiniz.

Bir Alarmı Nasıl Silebilir Veya Yeniden Düzenleyebilirim?

Daha önce eklediğiniz bir alarmı silmek veya düzenlemek için alarm sekmesinde ekranın sol üst köşesindeki düzenle düğmesine basmanız gerekir. Her saatle ilgili sil ve saatin yazılı olduğu 2 düğme bulunur. Sil düğmesine basılıp gelen ekranda ikinci kez sile basıldığında alarm silinmiş olur.
Alarmda düzenleme yapmak içinse, Örnek: Alarm 05:00 açık denen yere çift dokunun. Alarm ekleme ekranının aynısı karşınıza çıkacaktır. Burada saati, dakikayı, yineleme ve erteleme durumlarını, etiketi ve alarm sesini düzenleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde kaydete basın.

Tur Ne Demek?

Kronometre ekranında bir de tur düğmesi göreceksiniz. Kronometreyi başlattıktan sonra herhangi bir anda tur düğmesine bastığınızda, o ana kadar geçen zaman birinci tur zamanı olarak eklenir, bu biçimde her tur düğmesine basışınızda, yeni tur zamanlarını eklemiş olursunuz. Örneğin, bir bayrak yarışını ele alalım. Her 100 metrenin kaç saniyede koşulduğunu ölçmek gibi bir şey yapacaksanız, böyle tur zamanlarını kullanabilirsiniz.

RSS - Saat beslemesine abone olun.